
KRBULjICA – KRASULjICA
Porodica: Umbelliferae/Apiaceae, L. Anthriscus cerefolium L.hoffm
O p i s: Krbuljica je najčešće jednogodišnja, a ređe dvogodišnja zeljasta biljka, što zavisi od podneblja i klime. Narasta u visinu od 25 – 60 cm. Ima svetlozelene, nežne, neizmenično raspoređene čipkaste, višestruko deljene listove. Krbuljica je jedna od prvih biljaka koja se pojavljuje u proleće. Lako je uzgajati, voli prohladnu i vlažnu klimu. Cela biljka podseća na peršun sa nešto nežnijom strukturom lišća. Ima ukus na anis. Malobrojne cvasti čine sitne i bele cvetove. Cveta leti. Plodovi su sitni, a kad sazriju crne su boje.
Hemijski sastav: Krbuljica je nešto slađa i aromatičnija biljka od peršuna. U Francuskoj je dobila naziv „Peršun za sladokusce“. Listovi krbuljice sadrže male količine eteričnog ulja gorkih materija i glikozida.
Istorija i mit: Krbuljica je poreklom iz Juže Rusije i Zapadne Azije, u ostatak Evrope doneli su je Rimljani. U većim količinama je uzgajaju u Francuskoj. Krbuljica je rasprostranjena po Južnoj i Jugoistočnoj Evropi, Severnoj Africi, Istočnoj Aziji, Severnoj i Južnoj Americi.
Krbuljica se gaji kao kulturna biljka na poljima, baštama, a raste i divlja.
Prilikom branja divlje krbuljice treba biti oprezan, jer je ovoj biljci slična tačkasta otrovna kukuta (conium maculatum L.) Krbuljicu su kao začin poznavali i uzgajali stari Rimljani, dok je antički grci nisu poznavali.
Upotreba u gastronomiji: Kao začin najbolje je sveže lišće krbuljice, jer sušenjem gubi svoju jačinu i aromu. Sitno iseckani sveži listići dodaju se varivu od povrća kao ukrasni, mirisni i aromatični dodatak, supama od krompira, salatama, sosovima, ribama, jelima od jaja. Sa krbuljicom se najčešće posipaju već gotova jela, ili se dodaje pri samom kraju kuvanja. Krbuljica je jedan od sastojaka Fines herbes i nezamenjiva je u Francuskoj kuhinji. Veoma često zamenjuje peršun. Vrlo je osetljiva na dugotrajno kuvanje i visoke temperature.
U narodnoj medicini služi kao sredstvo za pročišćavanje krvi i urina. Stari narodi su je koristili za lečenje očnih bolesti.
Gastronomske napomene: Pod nazivom krbuljica pojavljuje se više vrsta biljaka iste porodice, od kojih su neke, naročito divlje vrlo otrovne,zato vam preporučujemo i savetujemo da koristite samo kultivisanu vrstu ove biljke. Krbuljica se slaže sa šafranom, estraganom, peršunom. Listovi se mogu čovati nekoliko dana u plastičnoj kesi u frižideru. Osušeni listovi imaju slab ukus, pa ih obilno koriste. Celi, sveži listovi su dobra dekoracija jelima.
Krbuljicu možete uzgajati u posudama za cveće. Kad biljka dostigne visinu 10-15 cm, možete početi da koristite lišće.