
Začini-aromatično bilje



Reč aromatično bilje potiče od latinske reči HERBA što označava travu. Začini su takođe dobili ime po latinskoj reči SPECIES.
Začini su imali veliku primenu u vreme Rimljana. Oni su, upoznavajući nove zemlje, stalno upoznavali i nove začine. U to vreme, pokoreni vladari su bili dužni da Rimljanima plaćaju danak upravo u začinima. Najveću primenu imali su luk i crni biber. I drugi narodi su koristili začine, što u prehrambene što u zdravstvene svrhe.Najpoznatiji od njih su Indusi, Kinezi (koji su koristili začine još 2700.godine pre n.e.), kao i Egipćani, Feničani, Grci i Arapi. Pojedini začini deluju antiseptično i pojačavaju lučenje u crevima. Mirođija je bogata anetolom koji uništava određene bakterije, i fenolom koji olakšava varenje i obezbeđuje pokretljivost muskulature. Začini su veoma značajni i zbog njihovog antioksidativnog dejstva. Međutim, nije preporučljivo uzimati ih u većim količinama, jer mogu štetno delovati na pojedine organe. Začini i aromatične biljke se koriste, između ostalog, i da bi stimulisali sva čula (ne samo čulo ukusa) putem svoje arome, ukusa i vizuelne privlačnosti. U svim delovima sveta tradicionalne aromatične kombinacije, uz korišćenje lokalnih sastojaka, postale su obeležja hrane u pojedinim regionima.Crvene paprike, beli luk i orasi dominiraju u Španiji; vina i aromatične biljke u Francuskoj; bosiljak, maslinovo ulje i beli luk u Italiji; peršun, timjan i senf u Velikoj Britaniji; limun, peršun i kora cimeta na Bliskom Istoku; soja-sos i đumbir u Kini; kumin, beli luk i đumbir u severnim delovima Indije; dok Meksiko ostaje veran svojim čilijima, korijanderu i cimetu. Glavni sastojci aromatičnog bilja i začina su belančevine, ugljeni hidrati, masne kiseline, mineralne materije i vitamini. Zahvaljujući sadržaju eteričnih ulja, glikozida, aldehida, smole, estara, masnih ulja, taninskih materija, bojenih i gorkih materija koje se nalaze u većim ili manjim količinama, specifičnim za određenu vrstu začina ili aromatičnog bilja, imaju karakterističan ukus i aromu.
Nekada začini nisu bili dostupni svim slojevima društva. Bogatiji sloj je bio privilegovan svim čarima začina. Danas su začini pristupačni svim društvenim slojevima naroda i prodaju se u svim zemljama sveta.