
MUSKATNI ORAH
fam: Muristicaceae L. Myristica fragrans
O p i s: Muskatni orah se dobija od ploda zimzelenog drveta muskatovca, koje može da izraste 10 - 20 m u visinu.
Drvo muskantnog oraha rasprostranjeno je u tropskim krajevima (na Molučkim ostrvima, Antilima i u Novoj Gvineji).
Prilikom sazrevanja morskog oraščića skine se mesnati deo (macis). Pojavi se semenka, muskatni oraščić, koja je obavijena jarko crvenim čipkastim omotom, muskatnim cvetom koji štiti plod. Muskatni cvet je botanički semenski omotač. Sivosmeđi oraščići su jajastog oblika i brazdaste površine dugi 3, a široki 2 cm.
Seme se potapa u krečno mleko da ne bi klijalo. Otuda beličasta prevlaka na oraščiću. Koristi se samo sušeno seme.
Zapisi o upotrebi muskatnog oraha potiču još iz I veka n.e. kada rimski pisac Plinije Stariji opisuje drvo koje ima plod nalik na orah sa dva različita ukusa.
Hemijski sastav: Osnovna aromatična komponenta je eterično ulje (10-15%): dipenten, borneol, linalon i miristinska kiselina. Prijatnog je mirisa i gorkog ukusa.
Upotreba u kuvarstvu: Stavlja se (kako macis tako i rendisano orašče) u mesne supe, variva, divljač, jagnjeće pečenje, mesne knedle, sosove, kobasice, topla jela od sira, jela od peradi i krompira. Naročito je fin u spanaću.
Upotrebljava se i u poslastičarstvu – za krofne. Izvanredan ukus daje krofnama od krompira, kroketima od jaja i gljiva, kao i prženim ribama.
Pikantan ukus daje salatama od celera i krompira. Obavezno se dodaje pri kraju kuvanja jela. Koriste ga u konditorskoj industriji i u industriji likera.
Muskatni orah u prahu poboljšava vezivanje vode u proizvodima od mesa čime obezbeđuje dobru konzistenciju proizvoda. Ima antioksidativno svojstvo čime doprinosi boljoj održivosti namirnica.
U gastronomske svrhe se koristi i muskatni cvet koji je dug 4 cm, a širok 3 cm i 1 mm debeo. Postoji muško i žensko drvo muskatovca. Ovo drvo daje plodove tek posle 7 godina, a rodno je do svoje 100 godine.